Gastronomia

Gastronomia w Bukowinie Tatrzańskiej

Oprócz wielu atrakcji, turyści mogą również posmakować regionalnej kuchni, która w innych częściach kraju jest mało znana. Gastronomia w Bukowinie stoi na wysokim poziome, a liczne restauracje czy karczmy regionalne oferują prócz wyśmienitej góralskiej kuchni, potrawy kuchni staropolskiej.
Do tutejszych górskich specjałów zaliczyć można pstrąga, przyrządzonego na różne sposoby. Kolejnym daniem, które tutaj możemy posmakować jest kwaśnica, czyli zupa przyrządzona z kapusty na wywarze z żeberek.

W lokalnej kuchni nie może również zabraknąć oscypka, który podawany jest w różnych konfiguracjach, najczęściej wybierany jest z grilla.
Ciekawym specyfikiem są górskie pierogi, na przepisie staropolskim, jednak z dodatkiem dziczyzny dają niesamowity smak.
Często możemy się spotkać z potrawami przyrządzonymi po węgiersku. Znajduje się tutaj wiele miejsc, gdzie można skosztować regionalnych potraw. W menu spotkamy się także z daniami staropolskimi, które warto skosztować, ponieważ góralskie kucharki stosują domowe, sprawdzone przepisy.

Jednak jedną z najpopularniejszych karczm jest Karczma „U Leśnego”. Restauracja specjalizuje się w tradycyjnych, regionalnych kuchniach, ale także w daniach z dziczyzny. Największą popularnością cieszą się posiłki takie jak: gulasz z jelenia, kwaśnica, polędwiczki w sosie borowikowym, zupa chrzanowa. Spotkamy tutaj bardzo miłą obsługę, w regionalnych strojach, która pomoże w wyborze dań. Zobaczymy również ciekawy, górski wystrój restauracji, który umili nam czas podczas spożywania posiłku.

Kolejnym ciekawym miejscem, gdzie warto zatrzymać się na posiłek jest Bacówka „U Malorza”. W środku zobaczymy salę taneczną, oraz bar z grillem, który cieszy się popularnością. Wystrój karczmy jest regionalny, zobaczymy drewniane stoły, rzeźby artystów ludowych oraz rekwizyty regionalne. Jest to idealne miejsce, by móc poczuć górski klimat. Innymi miejscami, gdzie skosztować możemy górskie dania to „Bury Miś”, Karczma „U Bartka”, Karczma „Szałas”, Karczma Regionalna „Rusiń-ski”, Restauracja Regionalna Skalnica czy Schronisko SmakówMagdy Gessler. W Bukowinie znajdują się także punkty szybkiej obsługi z daniami typu fast-food. Gastronomia jest tutaj urozmaicona, każdy znajdzie coś dla siebie.