Zabytki i kultura

Zabytki i kultura Bukowiny Tatrzańskiej

Bukowina Tatrzańska jest to duża wieś na Podhalu w której zabytki i kultura. Idealne miejsce na podziwianie pięknych krajobrazów, oraz Tatr.
Znajdują się tutaj również zabytki, które warto zobaczyć.

Pierwszy, drewniany kościół parafialny NSJ zbudowany w około 1900 roku, przez miejscowego górala Jędrzeja Kramarza.
Budowa została ukończona dzięki funduszom zebranym przez mieszkańców Bukowiny.
Jędrzej Kramarz  zajął się również wyposażeniem świątyni, sam wykonał ołtarz, wyrzeźbił ludowe wersje świętych figur.
W 1994 roku obiekt ten został wpisany w rejestr zabytków, co spowodowało uchronienie przed rozbiórką. Świątynia jest świadectwem religijności ludu podhalańskiego.
Obecnie nie są odprawiane tutaj msze, jednak w okresie wielkanocnym możemy zobaczyć urządzony Grób Pański. Kościół odgrywa rolę galerii, którą można zwiedzać i oglądać podczas imprez kulturalnych regionu. Kolejnym ciekawym miejscem jest tutejszy Dom Ludowy, wybudowany w latach 1923-1928. jest największym drewnianym budynkiem w Polsce. Obecnie odbywają się tutaj ciekawe imprezy folklorystyczne, np. Góralski Karnawał, czy Sabałowe Bajania.
Organizowane są tutaj wystawienia sztuki przez Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka.
Działa tutaj również Szkoła Ginących Zawodów. Dzieci biorą udział w zajęciach z ceramiki, malarstwa na szkle i snycerki.

W Bukowinie znajduje się także szereg drewnianych pensjonatów z okresu międzywojennego. Zbudowane zostały w stylu zakopiańskim. Jednym z najciekawszych imprez kulturalnych jest Góralski Karnawał, organizowany na początku lutego. Trwa kilka dni i obejmuje Ogólnopolski przegląd Grup Kolędniczych, a także wiele innych atrakcji m. in.: popisy par tanecznych, konkurs tańca zbójnickiego, kumoterki. Piękne pokazy w strojach regionalnych, przyciągają uwagę wielu osób. Zobaczyć także można wiele tradycji jakie tutaj obowiązują. Dzięki temu wydarzeniu, Bukowina została wpisana do światowego rejestru miejsc karnawałowych.

Kolejną ciekawą imprezą jest Sabałowe Bajania, która jest symbolem bukowiańskiej kultury. Zobaczyć można m. in. wystawę i kiermasz sztuki ludowej, konkurs gawędziarzy, występy zagranicznych zespołów regionalnych. Największą atrakcją jest impreza plenerowa, odbywająca się na terenie Bukowińskich Term.